בניית דמויות

היבטים

לכל דמות יש שבעה היבטים. באופן כללי, היבט הוא דרך לתאר במה הדמות טובה, במה פחות, במה היא מאמינה ומה מאפיין אותה. היבט טוב נותן לכם, מצד אחד להפעיל אותו ולסייע לדמות שלכם, ומצד שני נותן גם לDM להפעיל אותו ולהקשות על הדמות שלכם (מה שמקנה לכם נקודות גורל שזה טוב). היבט יכול להיות (אבל לא חייב להיות):

  • משפט שהדמות נוהגת להגיד. למשל “אני שונא דרדסים” שזה היבט של גרגמל. הוא נותן לו בונוס נגד דרדסים ומצד שני מחייב אותו לפעול נגד דרדסים.
  • אמונה של הדמות. “מי שמאמין לא מפחד” זה היבט שנותן בונוסים לאמונה ומצד שני עשוי לגרום לדמות לקחת על עצמה אתגרים קשים מדי.Human-Skull-Stages-of-drawing-construction-detail-I_oeuvre_grand.jpg
  • אדם שהדמות קשורה אליו. “פינוקיו, חכה לי” זה ההיבט של בלה. הוא נותן לה בונוס כל פעם שהיא מחלצת את פינוקיו מצרות ומצד שני מונע ממנה להתמודד עם אתגרים בלעדיו.
  • חפץ שיש לדמות. My Precious הוא ההיבט של גולום משר הטבעות. הטבעת נותנת לו להיעלם (זה בונוס מסובך שדורש אישור מיוחד) ומצד שני הוא שבור בלעדיה.

במשחק שלנו, לפחות היבט אחד מתוך השבעה חייב להביע את הרעיון המרכזי של העיר, העיר שחוברה לה יחדיו. כל שחקן חייב להוסיף לדמות שלו לפחות היבט אחד שמשייך אותה לקבוצה כזו או אחרת בעיר (דתיים, חילוניים, ערבים, יהודים, אוהדי בית"ר וכו’).

רעיון מרכזי

ההיבט הראשון של הדמות שלכם הוא הרעיון המרכזי. הרעיון המרכזי צריך להבהיר את הטמפלייט (אלא אם כן אתם בני תמותה) וגם להסביר למה הדמות ייחודית. למשל, במקום לכתוב חצי פיה או חצי טרול, עדיף לכתוב: “חצי טרולית, רבע דוגמנית, רבע סטודנטית לאמנות”. זה רעיון שמבהיר גם את היכולות של הדמות אבל גם את הקונפליקטים שלה בחיים. דוגמא נוספת לערפד לבן: “הכבשה השחורה של משפחת עופר” (זה כמובן בהנחה שלכולם ברור שמשפחת עופר היא משפחה של ערפדים לבנים).

הצרה

רשמו את ההיבט שהוא הצרה של הדמות. היבט הצרה הוא היבט שבעיקר מחייב את הדמות להיכנס ל… צרות.

הרקע

שלושת ההיבטים הבאים נובעים מהרקע של הדמות. לכל אחד מסיפורי הרקע של הדמות מצמידים היבט שמהווה רעיון מרכזי בסיפור או “צלקת” שהסיפור הותיר בדמות.

  1. סיפור שמתאר מאיפה הדמות הגיעה.
  2. סיפור שמתאר מה עיצב אותה.
  3. סיפור שמתאר את התעלומה הראשונה שפתרה.

קישור בין הדמוית

שני ההיבטים האחרונים נובעים מהופעה של הדמות בתפקיד משנה בסיפור של אחרים. את ההיבט האלו בונים ביחד עם הקבוצה.

מיומנויות:

+8אגדי
+7אפי
+6פנטסטי
+5נהדר
+4מצוין
+3טוב
+2סביר
+1ממוצע
+0בינוני
-1גרוע
-2איום

ברמה הנוכחית, רגליים במים, לכל דמות יש 20 נקודות לחלק בין המיומנויות השונות. המקסימום למיומנות ברמה זו היא מצוין (4+). העלות של מיומנות היא בהתאם לרמה שלה. כל המיומנויות מתחילות ברמה בינונית (0). לרכישת מיומנות ברמה 3, למשל, צריך לשלם 3 נקודות.

בנייה תוך כדי תנועה

אין צורך לחלק את כל הנקודות! חוקים לבניית דמויות תוך כדי תנועה מאפשרים לכם להכריז על מיומנויות במהלך המשחק, כל עוד יש לכם נקודות חופשיות. אחרי שחילקתם כבר את הנקודות, המיומנויות נותרות קבועות עד אשר הדמות מתקדמת בדרגות.

למשל: יונתן יצר דמות של חוקר פרטי בשם סער. במהלך המשחק הדמויות מנסות למצוא את העקבות של איש זאב שברח מהן בגן העצמאות. ה- DM מבקש מהדמויות לזרוק זריקת הישרדות (מציאת עקבות). יונתן חושב שדי הגיוני שסער יהיה טוב במציאת עקבות אבל הוא לא חשב על זה לפני כן. מצד שני, עד עכשיו הוא השתמש רק ב- 17 נקודות מיומנות ולכן הוא מחליט לקנות הישרדות ב- 3 נקודות. עכשיו, לסער יש הישרדות ברמה טובה. זהו, מעתה והלאה לסער אין נקודות פנויות ותהליך רכישת המיומנויות של הדמות הושלם סופית.

חוק הפירמידה

חשוב לזכור שמיומנויות בנויות אחת על השנייה. המשמעות היא שמותר לכם לקחת מיומנות בדרגה 3 רק אם יש לכם כבר מיומנות בדרגה 2. מותר לכם לקחת שתי מיומנויות בדרגה 2, רק אם יש לכם כבר לפחות שתי מיומנויות בדרגה 1 וכן הלאה.

מיומנויות אפשריות:

מה כתוב בטבלה?

שם המיומנות:

השם של המיומנות בתרגום לעברית ובאנגלית. סביר להניח שבמשחק נשתמש לרוב בשם הלועזי של המיומנות על מנת שלא להתבלבל, אבל תרגמתי את המונחים כדי שיהיה ברור למה הכוונה בדיוק.

הצמדה

פעולות שהמיומנות חלה עליהן. שימו לב שבאמצעות פעלולים אפשר להצמיד פעולות למיומנויות שאינן צמודות להן במקור. שחקן של דמות מומחית ברובים, למשל, יכול להחליט שהוא מצמיד את היכולת לנהוג עם יד אחת למיומנות הרובים שלו, כאשר ביד השנייה הדמות יורה באקדח.

מיומנות הצמדה (Trapping)
עירנות (Alertness) הימנעות מהפתעה (Avoiding Surprise), יוזמה בקרב (Combat Initiative), הבחנה פאסיבית (Passive Awareness)
אתלטיקה (Athletics) טיפוס (Climbing), התחמקות (Dodging), נפילה (Falling), קפיצה (Jumping), ריצה (Sprinting), פעילות גופנית
פריצה (Burglary) הערכת אבטחה (Casing), הסתננות (Infiltration), פריצת מנעולים (Lockpicking)
אנשי קשר (Contacts) איסוף מידע (Gathering Information), מקורות יודעי דבר (Getting the Tip-Off), להכיר אנשים (Knowing People), שמועות (Rumors)
אמונה (Conviction) חוסן נפשי (Mental Fortitude), מעשה של אמונה (Acts of Faith)
מלאכת יד (Craftsmanship) לשבור (Breaking), לבנות (Building), לתקן (Fixing)
רמייה (Deciet) חתול ועכבר (Cat and Mouse), תחפושות (Disguise), הסחה ותעתוע (Distraction and Misdirection), דמעות של תנין (False Face Forward), שקר ורמאות (Falsehood and Deception)
משמעת עצמית (Discipline) ריכוז (Concentration), שליטה ברגשות (Emotional Control), הגנות רגשיות (Mental Defense)
נהיגה (Driving) מרדף (Chases), יד אחת על ההגה (One Hand on the Wheel), כלי רכב שונים (Other Vehicles), הכרת רחובות וניווט (Street Knowledge and Navigation)
אמפתיה (Empathy) קריאת אנשים (Reading People), כתף לבכות עליה (A Shoulder to Cry On), הגנה חברתית (Social Defense), יוזמה חברתית (Social Initiative)
סיבולת (Endurance) פעילות לאורך זמן (Long Term Action), חוסן גופני (Physical Fortitude)
אגרופים (Fists) התקוטטות (Brawling), הגנה בקרב פנים אל פנים (Close-Combat Defense)
רובים (Guns) כיוון (Aiming), ידע ברובים (Gun Knowledge), ירי (Gunplay), כלי נשק ארוכי טווח (Other Projectile Weapons)
הפחדה (Intimidation) צא לי מהפנים! (The Brush Off) תחקור (Interrogation), התגרות (Provocation), התקפה חברתית (Social Attacks), איום (Threats)
חקירה (Investigation) ציתות (Eavesdropping), בחינה (Examination), מעקב (Surveillance)
ידענות (Lore) חקר הנסתר (Arcane Research), טקסים שכיחים (Common Ritual), תפיסת הנסתר (Mystic Perception)
עוצמה (Might) לשבור ולהרוס (Breaking Things), שימוש בכוח (Exerting Force), הרמה (Lifting), היאבקות (Wrestling)
יכולת אמנותית (Performance) הערכת אמנות (Art Appreciation), יצירה (Composition) , תקשורת יצירתית (Creative Communication), הופעה בפני קהל (Playing to an Audience)
נוכחות (Presence) כריזמה (Charisma), פיקוד (Command), מוניטין (Reputation), חוסן חברתי (Social Fortitude)
שיח (Rapport) הא ודא (Chit Chat), פני פוקר (Closing Down), רושם ראשוני (First Impressions), היחשפות (Opening Up), הגנה חברתית (Social Defense)
משאבים (Resources) רכישה (Buying Things), ציוד (Equipment), סגנון חיים (Lifestyle), הכסף מדבר (Money Talks), חלל עבודה (Workspaces)
למידה (Scholarship) תשובות (Answers), שימוש במחשב (Computer Use), הכרזה על עובדות שוליות (Declaring Minor Details), אקספוזיציה ותיעול מידע (Exposition and Knowledge Dumping), שפות (Languages), טיפול רפואי (Medical Attention), מחקר ועבודת מעבדה (Research and Lab Work)
התגנבות (Stealth) מארב (Ambish), מחבואים (Hiding), מעקב צללים (Shadowing), התגנבות בהיחבא (Skulking)
הישרדות (Survival) טיפול בבע"ח (Animal Handling), הסוואה (Camouflage), רכיבה (Riding), ליקוט (Scavenging), מציאת עקבות (Tracking)
נשקים (Weapons) נשקי הטלה (Distance Weaponry), קרב פנים אל פנים (Melee Combat), הגנה בקרב פנים אל פנים (Melee Defense), ידע בנשקים (Weapon Knowledge)

בניית דמויות

The Dresden Files: Jerusalem GurArieLivniAlcasid GurArieLivniAlcasid