המועצה הלבנה

משפחת אל-ח’אלדי

ברישומים שונים שניסו לתעד את המשפחות הערביות הוותיקות בעיר (כמו הספר “ערביי ארץ ישראל” מאת יעקב שמעוני, מהודרת 1946) מצוינת בראש רשימת המשפחות הערביות בירושלים משפחת אל-ח’אלדי (המשפחה מתייחסת לח’אלד אבן אל ואליד, שכבש את ארץ ישראל). מקרב בני המשפחה נודעו בעיקר הרופא ד"ר חוסיין ח’אלדי, שהיה ראש העירייה בשנות ה- 30 של המאה ה- 20, ושופט בית המשפט העליון מוצטפא אל-ח’אלדי, שמונה אף הוא לשמש ראש עירייה במהלך שנות ה- 40. ברשות המשפחה נמצא אוסף ספרים מוסלמיים נדירים, המכונה “הספרייה הח’אלדית”, ומצוי ברחוב השלשלת בדרך למסגדי הר הבית. אוסף זה הוא שריד של בית מדרש (מדרסה) משפחתי עתיק שפעל במקום.

מאז 1967 כמעט לא נודעו בני משפחת ח’אלדי בחיי הציבור של מזרח ירושלים. רבים מהם עברו להתגורר בעמאן, או שהיגרו אל מעבר לים. בלונדון ובשיקגו פעילים כיום החוקרים ד"ר ווליד אל-ח’אלדי, ד"ר אחמד אל-ח’אלדי וד"ר רשיד אל-ח’אלדי, העוסקים בעיקר בחקר החברה והפוליטיקה הפלסטינית של השנים האחרונות. את הספרייה הח’אלדית ברחוב השלשלת מנהלת בת המשפחה הייפא אל-ח’אלדי, שבעזרת תרומה של אונסק"ו מטפחת ומשמרת את הספרים העתיקים ורבי הערך. כיום פתוחה הספרייה לציבור הרחב, ועל הספרים נוספו גם תצלומי כתבי יד רבים ומשמעותיים.

משפחת זינאתי

משפחת זינאתי מפקיעין מחזיקה במסורת שאבות המשפחה הם מן הישוב העתיק בארץ ישראל, ולא גלו ממנה גם לאחר חורבן בית המקדש השני.

המועצה הלבנה

The Dresden Files: Jerusalem GurArieLivniAlcasid GurArieLivniAlcasid